Rozwód czy separacja – co jest korzystniejsze?
Rozwód czy separacja, niejednokrotnie klienci zadają pytanie, co jest dla nich lepsze? Według wstępnych szacunków w minionym roku rozwiodło się około 51 tysięcy par małżeńskich (cały raport GUS). Decyzja o zakończeniu związku małżeńskiego nie należy do najłatwiejszych w życiu, dlatego małżonkowie nie powinni podejmować jej pochopnie. W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy aby na pewno rozstanie jest jedynym możliwym wyjściem z sytuacji? Jeśli odpowiedź na powyższe jest twierdząca – należy zastanowić się, która droga jest w tej sytuacji właściwa. Mamy bowiem dwa wyjścia – rozwód i separację.
Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest więc skutek podjętych działań. Orzeczenie separacji nie powoduje rozwiązania małżeństwa, jak to ma miejsce przy rozwodzie. W efekcie powyższego po orzeczeniu separacji nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Nadto separacja może mieć charakter czasowy, z kolei rozwód powoduje nieodwracalne zakończenie małżeństwa. W przypadku orzeczenia separacji nie można także wrócić do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego. Taką możliwość daje już rozwód w terminie 3 miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Rozwód czy separacja – czym się różnią te pojęcia?
Rozwód, czyli formalne rozwiązanie małżeństwa, orzekany jest przez sąd wyrokiem, w sytuacji gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Z tym wyjątkiem, że orzeczenie rozwodu nie jest możliwe, jeśli w konsekwencji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub też byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Orzeczenie rozwodu jest skuteczne, a małżeństwo przestaje istnieć z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
Separacja natomiast jest pojęciem często używanym w języku potocznym. Oznacza faktyczne rozdzielenie małżonków – brak pożycia małżeńskiego, odrębne gospodarstwa domowe, często także odrębne miejsca faktycznego zamieszkania. W tym przypadku musi więc także nastąpić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie jest jednak konieczne wykazywanie, że rozkład ten ma charakter trwały, tak jak przy rozwodzie. Separacja nie zostanie orzeczona, jeśli w jej wyniku miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub gdy z innych względów jej orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się ze mną i poznaj ofertę mojej kancelarii.